ERKEN YATMAK UZERINE

Şaşırtıcı, hatta neredeyse küçük düşürücü ölçüde, gün içinde karşılaştığımız en ciddi sorunlardan bazıları, gaddarca basit bir gerçeğe uzanır: önceki gece yeterince uyku almadığımız gerçeğine.

erken kalkmak 1

Bu fikir kulağa ciddi anlamda saldırgan geliyor. Yorgunluktan daha büyük meseleler kesinlikle var. Gerçek engellerle karşı karşıya olmamız çok olası: ekonomik durum, politika, iş yerindeki sorunlar, ilişkimizdeki gerilimler, aile….

Bunlar gerçek zorluklar. Fakat genellikle takdir etmeyi başarmadığımız şey şu ki, onlarla cesaret ve dirençle yüzleşme kabiliyetimiz, belirgin biçimde ‘küçük’ ya da ‘düşük’ bir dizi etmene bağlıdır: kan şekeri seviyemizin nasıl olduğu, birisinin bize en son ne zaman düzgünce sarıldığı, ne kadar su içtiğimiz - ve kaç saat dinlendiğimiz.

Sıkıntılarımızın böyle analizlerini yapmaya direnmeye meyilliyizdir. Kasvet duygumuzun en nihayetinde, merkezi olarak, yorgunluktan kaynaklandığını düşünmek bizim rasyonel, yetişkin haysiyetimize bir hakaret gibi gelebilir. Kendimizi uykusuz olarak görmektense varoluşsal ya da sosyokültürel bir krizle karşı karşıya görmeyi yeğleriz.

Yine de yetersiz - ama aynı zamanda aşırı - akıl süzgecinden geçirme konusunda dikkatli olmalıyız. Mutlu olmak için büyük, ciddi şeylere gerek duyarız (para, özgürlük, aşk) ama yarı-aşağılayıcı biçimde küçük pek çok şeye de (iyi bir diyet, kucaklaşmalar, dinlenme) ihtiyacımız vardır.

Bebek bakmış olan herkes bunu çok iyi bilir. Hayat onlara çok fazla gelmeye başladığında bu neredeyse her zaman yorgun, susuz ya da aç oldukları içindir. Bunu akılda tutarak, öncelikle bir portakal suyuna ya da bir süre uzanmaya ihtiyacımız olup olmadığını sorgulamadığımız sürece asla gerçekten trajik bir duruş sergilemediğimizi iddia etmek bir hakaret olmamalıdır.

erken kalkmak 2

Muhtemelen çocukluktan kalma bir şey olarak ‘geç yatmak’ biraz cezbedici hatta heyecan verici hissettirir; gecenin geç saatleri (teoride) en büyüleyici şeylerin yaşandığı zamandır. Fakat bizimkinden daha mahir bir kültürde ülkedeki en saygın insanların - düzenli olarak - erkenden yatağa gittikleri görülürdü. Makul uyku saatlerinin önemini vurgulayan yarışmalar düzenlenirdi. Akşam ışıklarının en sonuncusu hala gökte salınırken yatakta olmanın hazzı bize hatırlatılırdı. Sorunlarımız öylece ortadan kaybolmazdı ama onlarla yüzleşme gücümüz kimi noktalarda ciddi derecede yükselirdi.

Recent entries