BEKARLIGI SULTANLIK YAPAN SEBEPLER

Günümüzde, yalnız yaşayan veya uzun süreli bir ilişkisi bulunmayan kimseler otomatik olarak acınacak ya da sorunlu kimseler olarak görülüyor.

Bu da her sene, içinde zerre kadar birisiyle yaşama arzusu olmayan ve bu tarz hayata uygun olmayan bir sürü insanın baskılar sonucu evlilik hayatına sürüklenmesi ve toplu felaketlerin ortaya çıkması demek.

Ancak bekarlığın, birliktelik kadar prestije kavuşması durumunda insanların özgür iradeleriyle karar verdiklerine, birisiyle beraber olmak için makul sebeplerinin olduğuna ve karşısındaki kimseleri sevdiklerine kanaat getirebiliriz.

O halde, belki de bekarlığı  yeniden ele almamız ve neden sultanlık olabileceğini tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor.İşte hayatını yalnız geçirmeyi tercih edenler için bir kaç iyi sebep;

1- Öncelikle, birisine hayat boyu aşık olma düşüncesi iddialı ve garip bir konsept. Ve bu düşünce en fazla 250 yıldır hüküm sürüyor. Bunun öncesinde insanların ilişkiye başlama sebepleri daha ziyade çocuk yapma, hayatta kalma gibi çok daha pratik ve ilkel gerçekliklerden besleniyordu. Romantik bir aşkın sonucunda yapılan evlilik teorik olarak mümkün olsa da, ancak %5-%10 kadarımız bu ideale ulaşabiliyor. Şimdilerde ise, acayip anormal olan bir ideali çok normalleştirmiş durumdayız. Bu aynı yüksek bir yerde ip üstünde yürümeyi, sanki herkes tarafından yapılan bir spor gibi görmeye benziyor; çoğumuz istemesek de yere çakılıyoruz.

Blog bekarlk sultanlk 1

2-Yalnız kalmayı tercih edenlerimizin, romantik olmadığı yanlış bir varsayım. Aslında, bekarlar çoğu kimseden daha romantik oldukları için her fırsatı değerlendirmeye çalışmıyor olabilirler.

3-Nasıl seveceğini ve birisiyle nasıl yaşayacağını bilmek her ne kadar bir önemli bir olgunluk göstergesiyse de, bundan daha da büyük bir olgunluk bu durumun psikolojik olarak son tahlilde çok da mümkün olmadığını kabul edebilmemizdir.  Kendini ve bir başkasını birlikteliğin yaratacağı duygusal karmaşadan korumak için ilişkiye girmemek de harikulade iyilikteki bir ruhun işareti olabilir.

 4-Birisinden gerçekten hoşlandığımızda alacağımız en makul karar onla yaşamamak olabilir. Çünkü onunla yaşarken, ilişkinin içinde labualiliğe, aşağılamaya  ve nankörlüğe karşı koymak neredeyse imkansızdır. Bunun yerine sevdiğimiz kimseye beğenimizi ve övgümüzü sunup, yolumuza bakabiliriz.

5-Genelde normal insan olarak gördüğümüz kimseler pek tanımadıklarımızdır. Onları uzun süre yakından gözlemlersek, zannettiğimiz gibi olmadıklarını farkettiğimizden keyfimiz kaçabilir. Yani belki de onu uzaktan sevmek, aşkların en güzeli!

6-Sevişmek istediğinizde reddedilmek bir ilişki içindeyken daha kötüdür. Zira bekarlıktan umut kesilmez.

Blog bekarlk sultanlk 2

Tüm bunlar, yalnız olmanın sıkıntısız bir durum olduğunu kanıtlamıyor. Beraber olmak da, bekar olmak da kendine göre zorluklar içeriyor; birisinde  tek başına kalmakla mücadele ederken, diğerinde sinir harbi ve hayal kırıklığıyla baş etmek zorundasınız. Aslına bakarsanız, olduğumuz koşulda mutlu olma konusunda çok başarılı değiliz. Zaten ilişki durumumuz ne olursa olsun, kendimizi berbat hissedeceğimiz zamanlar olacaktır. O sebeple, sırf bu histen kurtulmak adına kendimizi bir ilişki içine hızlıca sokmanın ya da bir ilişkiden hemencecik sıyrılmanın uzun vadeli bir faydasından bahsetmek pek de mümkün değildir.

 Orjinal metni okumak için tıklayın: http://www.thebookoflife.org/reasons-to-remain-single/ 

Recent entries